BALIK
Haftada en az 2 kere balık tüketimi omega 3 yağ asitlerini alımını sağlayarak kalp ve damar sağlığımızı korumaya yardımcıdır. Izgara ve fırında tercihi daha iyi olacaktır.

ALIÇ ve ALIÇ SİRKESİ
Bol miktarda anti oksidan özellikli polifenol içerir.

ZEYTİNYAĞI
Zeytinyağı doymamış yağ asitleri sağlar. Kolesterol düzeyini dengeler. Polifenol içerir.

AVAKADO
Avokadoda zeytinyağı gibi doymamış yağ asitleri ile zengindir.

DOMATES
Kırmızı renkli domates antioksidan likopen içermektedir.

KETEN TOHUMU ve CEVİZ
İçerdiği omega-3 yağ asitleri, lif ve biyoaktif bileşikler ile kalp sağlığının korunmasını sağlar. Polifenoller keten tohumu ezilince ortaya çıkar. Bu yüzden Ezilmiş şekilde kullanılması gerekir.

BROKOLİ
Flavonoid, folat, potasyum ve selenyum içerir. Bitkisel lif içeriği yüksektir.

YABAN MERSİNİ
Kuersetin ve kaşetin gibi birçok fenolik bileşikler içerir.

YEŞİL ÇAY
Antioksidan olan kateşin bileşiklerinden zengindir.

SARIMSAK
Her ne kadar kokusu pek hoş olmasa da, hücreleri serbest radikallerin zararından korumaya yardımcı olan sistein, glutamin, , quersetin , biyoflavonoidler, allistatin ve siyanidinden zengindir. Keskin kokusunu azaltmak için, besinlerle çiğ olarak karıştırıp yiyebilirsiniz Eğer sarımsağı yiyemiyorsanız, sarımsak kapsüllerini deneyebilirsiniz.

LİMON
C vitamini ve sitrik asit içeriği antioksidan etki ile tansiyon tanında böbrek taşları için de olumlu etki yapacaktır.

BİTTER ÇİKOLATA
Kakao oranı %70 ve üzerinde olan siyah çikolata kalp sağlığını koruyan biyoaktif bileşikler diğer adıyla polifenoller içerir. Fayda az tüketim ile yeterli olmaktadır.

KAHVE
Her be kadar yüksek tüketim çarpıntı ve ritim problemlerini artırsa da , Günde 2 fincan kahve içerdiği biyoaktif bileşikler sayesinde kalp için olumlu etki oluşturur. Tüketilen kahve içeriğinin şeker ve kremadan yoksun olması gerektiği unutulmamalıdır.

ELMA
Polifenol, pektin ve magnezyum içerir.

YOĞURT ve KEFİR
Bardakta faydalı bakteri oluşumunu artırarak , kalp için faydalı besinlerin ve özelikle B12 ve K2 vitaminlerinin emilimi için zemin oluşturur.

Call Now Button