Aile öyküsü, koroner kalp damar hastalıklarının ana risk faktörleri içerisinde yer alır ve değiştirilemez risk faktörü olarak kabul edilir. Birinci derece erkek akrabalarda 45, kadın akrabalarda 55 yaş altında gelişen kalp krizi, kalp damar tıkanıklığı öyküsü olması olarak tanımlanır. Bu yaşların üzerinde oluşan damarsal problemler yaşın getirdiği doğal risk olarak kabul edilip, genetik öyküye girmez. En kötü miras, aileden kalan borç değil, aileden geçen kalp damar hastalığı mirasıdır.
Bazı kanser türlerinde olduğu gibi kalp ve damar hastalıkları da maalesef aileden genetik miras olarak çocuklara geçebilmektedir. Bunun yanında bazı kalp deliği türleri, kalp kapak anomalileri, bazı kalp ritim problemleri, kalp adele kalınlaşma ve yetersizlikleri genetik olarak aile bireylerinden çocuklara geçer. Bu tür hastalığı olanların çocuklarında genetik tarama ve erken muayeneler fayda sağlayacaktır.

Yapılan çalışmalarda, genetik risk, sağlıklı bir yaşam tarzıyla azaltılabileceği görülmüştür. Azaltmak için 5 altın kural;
1-Sigara içmemek,
2-Alkol kullanmamak ya da az tüketmek,
3-Kilo kontrolü,
4-Fiziksel hareketi artırmak,
5-Sağlıklı beslenme.

Call Now Button